Kolędowanie w hospicjum

Pod koniec stycznia oświęcimska wspólnota pojechała do Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsko-Białej, aby kolędować pacjentom. Przedsięwzięcie wymagało pokonania niejednej trudności. Po pierwsze, wydawało się, że „nie ma kiedy – nie ma czasu”. Po drugie, powstały lęki przed konfrontacją z umierającymi.

Wygrała, jednak odważna miłość miłosierna! Andrzej i Anna znaleźli czas na próbę i przygotowali repertuar kolęd, a Beata zabrała się za drukowaniem książeczek. Dzięki Andrzejowi i Darkowi samochody czekały, a pasażerowie potraktowali swoje lęki jako zbyteczny bagaż, co nie warto było zabrać ze sobą.

Dojechaliśmy na godzinę 18:00 i czekał na nas Dyrektor Hospicjum ks. Piotr Schora, Salwatorianin. Śpiewaliśmy w kaplicy, podczas gdy pacjenci oglądali i słuchali na monitorach telewizyjnych umieszczonych na salach chorych. Jedna pacjentka była w stanie o własnych siłach przyjść do kaplicy i uczestniczyć na żywo. Dla nas jako wspólnoty radość kolęd przeżywana w adoracji przy żłóbku podkreśliła obecność Boskiego Zbawiciela, który wciąż przychodzi do swoich umiłowanych, a umierających odprowadza do swojego domu.

Opracowała Sylwia Tempel