Modlitwy Przeciwko Handlowi Ludźmi

Kim jest Chrystus Cierpiący, a czym jest handel ludźmi?

8 luty 2020r. VI Międzynarodowy Dzień Modlitwy Przeciwko Handlowi Ludźmi ustalony w 2015 r. przez Papieża Franciszka. W rodzinie Salwatoriańskiej na całym świecie ta intencja znajduje się wśród priorytetów i wymaga duchowej powagi. Oświęcimska wspólnota Świeckich po raz czwarty w sposób szczególny wyróżniła ten dzień od pozostałych 365 dni kalendarzowych.

W poprzednich latach organizowaliśmy kameralne spotkania modlitewne w prywatnym domu, w salce parafialnej, a w zeszłym roku w kaplicy CFD w Trzebini. W tym roku powstało pragnienie przed Cudownym Obrazem Chrystusa Cierpiącego przedstawić Boskiemu Zbawicielowi 35 milionów ofiar handlu. Korzystając ze sposobności naszej członkini Reginy, parafianki Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach zwróciliśmy się do księdza proboszcza z prośbą o zgodę na zorganizowane czuwania. Wyrażając zgodę, ksiądz proboszcz poprzez artykuł w gazecie parafialnej określił wagę, jaką przywiązuje do modlitwy o wyzwolenie niewolników. Jako czteroosobowa wspólnota wiedziałyśmy, że nasze skromne możliwości przerasta organizację czuwania na większą skalę niż w poprzednich latach. Jednocześnie nasze nieograniczone zaufanie do Chrystusa Cierpiącego dodawało nam pewności, że Bóg rozpoczęte dzieło dopełni szczęśliwie do końca. O współuczestnictwo prosiłyśmy wspólnotę Świeckich z Goczałkowic oraz oświęcimski oddział Kobiet Urzekających. O niezbędną pomoc techniczno-komputerową prosiłyśmy pana Darka z Ruchu Światło-Życie. O oprawą muzyczną prosiłyśmy scholę młodzieżową działającą przy Sanktuarium. O dar obecności oraz usługi fotograficznej prosiłyśmy Siostry Salwatorianki. Nie wahałyśmy się w przekonaniu, że jeśli to czuwanie jest wolą Bożą, nie zabraknie ani Boskiej, ani ludzkiej pomocy potrzebnej do osiągnięcia celu. 

A na czym właściwie polega nasz cel? Kim właściwie jest Chrystus Cierpiący? Czym właściwie jest handel ludźmi? Celem naszym jest bezsilność zamieniać w modlitwę. Handel ludźmi czyni człowieka niewolnym narzędziem cudzego zysku. Chrystus Cierpiący jest Królem Chwały i kluczem do osiągnięcia każdego celu godnego Jego krwi. Chrystus nie daje cierpieniu Nim władać, lecz nad cierpieniem króluje, nie pozwala na to, aby cierpienie pozbawiło mu królewskiej godności. Chrystus Cierpiący jest związany w kajdanach, utożsamia się z człowiekiem zniewolonym, po to aby w tym człowieku dokonać wyzwolenia. Obraz jest wymowny i cudowny, warto się w niego wpatrywać bez pośpiechu, aby odkrywać moc poruszenia i pragnienia Boskiego Zbawiciela. Najserdeczniej dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy razem się spotkać przed Cudownym Obrazem.

Opracowała Sylwia Tempel