Lipcowe dni w Polsce i w Belgii

7 lipca w domu prowincjalnym Sióstr Salwatorianek w Goczałkowicach podziękowaliśmy Siostrze Marcie Majerczyk za sześć lat owocnej pracy jako Przełożonej Polskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr. Nowy zarząd z Siostrą Ewą Tonacką na czele powierzyliśmy Bożej opiece podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył Przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów, ks. Józef Figiel.

Razem świętowaliśmy nowe początki przy wspólnym stole i Siostra Ewa w sposób jednoznaczny wyraziła swoje przekonanie, że w najbliższej przyszłości czekają nas wspólne zadania do podejmowania jako Rodzina Salwatoriańska.

16 lipca Grażyna Borejko jako przedstawicielka ICDS w Polsce poleciała do Belgii, by wraz z przedstawicielami 9 innych krajów uczestniczyć w kapitule generalnej Międzynarodowej Wspólnoty Boskiego Zbawiciela. Spotkanie się odbyło na placówce Salwatorianów w Hamoncie i trwało od 18 do 25 lipca.

W dniu 23 lipca kapituła wybrała Zarząd na kadencję 2019-2024. Skład nowego Zarządu znajduje się na stronie www.laysalvatorians.org. Nowym prezesem Zarządu został Christian Patzl, który w ramach wizytacji przyjechał do Polski w kwietniu br. Rita Van Olmen, która towarzyszyła Christianowi w Polsce także wchodzi w skład nowego Zarządu, a z Australii wybrano do Zarządu Anne Cullender. Nowy W-ce Prezes Ken Drake z Kalifornii (USA) uczestniczył w Europejskim spotkaniu w Trzebini w 2011r., a podczas pobytu w Polsce odwiedził Dom Prowincjalny Sióstr w Goczałkowicach oraz zapoznał się ze wspólnotą Świeckich w tejże miejscowości. Towarzystwo Boskiego Zbawiciela reprezentował ks. Generał Milton Zonta, a Siostra Marion Etzel przedstawicielka Zgromadzenia Sióstr wobec ICDS uczestniczyła w obradach jako obserwator.

Uchwalono nowy sposób administracji finansów, a Michał O’Sullivan mocą decyzji nowego Zarządu został mianowany Skarbnikiem. Michał jest Anglikiem, mieszkającym w Londynie, Polskę zwiedził w 2017r. w ramach pielgrzymki zorganizowanej przez Prowincjała Wielkiej Brytanii dla Świeckich Salwatorianów tego kraju. Uchwalono także nowy sposób wybierania członków Zarządu, a cztery propozycje do rozpatrzenia przez wszystkie trzy gałęzie Rodziny Salwatoriańskiej zyskały poparcie ICDS. Najciekawsza z tych propozycji, dotyczy rozszerzenia Rodziny Salwatoriańskiej. Przewiduje między innymi członkostwo w Rodzinie dla osób, które bez przyrzeczenia utożsamiają się z istotą bycia Świeckim Salwatorianinem.

Codzienna Msza św. oraz wspólna modlitwa podniosła serca do Królestwa Zbawiciela wszystkich ludów, narodów i języków. W dniu 19 lipca Mszy św. przewodniczył Biskup Patrick Hoogmartens, Ordynariusz diecezji Hasslet, w której leży Hamont. Po Mszy św. ks. Biskup towarzyszył nam przy obradach i posiłkach, pożegnał się z nami dopiero po obiedzie. 24 lipca wieczorną modlitwę prowadziła polska delegacja: ks. Leonard Macionczyk z Regionu Australijskiego Polskiej Prowincji, Grażyna z Wrocławia i Sylwia z Oświęcimia. Dziesiątka Różańca podzielona na 6 języków i 10 intencji uwieńczona została śpiewem „Barka” jednocześnie po polsku, po hiszpańsku, po angielsku.

W niedzielę 22 lipca, dzień wolny od obrad przyjęliśmy zaproszenie Sióstr Salwatorianek w Niemczech, a w objęciu wspomnień Błogosławionej Marii od Apostołów przeżywaliśmy ślady jej powołania w Neuwerk i w Muellendonk.

Opracowała Sylwia Tempel, Oświęcim, 31 lipca 2018r.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider